Trika për të ftohur më shpejtë veturën në ditët e nxehta të verës (Video)

Shumica prej nesh kemi një ritual të njejtë për ftohjen e veturës kur hyjmë brenda saj në një ditë të nxehtë vere. Por a është mënyra jonë, mënyrë e drejtë?

E pra, në varësi të zgjidhjes, përgjigjja mund të ndryshojë. Consumer Reports kanë lëshuar një video me këshilla dhe truke në mënyrë që ne të mos djersitemi para ngasjes, transmeton IndeksOnline.

Pjesa e parë e informacionit jo vetëm që do t’ju ndihmojë të ftohni automjetin tuaj më shpejt, por gjithashtu do të ulë kilometrazhin, nëse veç e konsideroni atë, pasiqë ajri i kondicionuar ndërsa vetura ështe e pozicionuar nuk do të ndihmojë. Në vend të kësaj çfarë duhet të bëni është çaktivizimi, hapja e dritareve, rrotullimi i freskuesve ventilues dhe pastaj ndezja e veturës.

Për të parë këtë trik dhe një tjetër nga ekspertët e ‘Consumer Reports’ , shikoni videon e mëposhtme. /IndeksOnline/